Kordárna oslaví 70. narozeniny od zahájení výroby

Kalendář
Kariéra, praxe a stáže
Datum
28.09.2021 9:30 am - 7:00 pm
Autor
Diář studenta
Url
http://www.kordarna.cz/

Popis

Postavena jako Baťův závod,
vyrábět začala jako znárodněný podnik

Výstavba Kordárny firmou Baťa Zlín začíná v turbulentním roce 1948, kdy se demokratické Československo mění v komunistický režim. Soukromý závod na výrobu režné kordové tkaniny z bavlny je tak uveden do provozu v roce 1950 už jako znárodněný podnik. Kordárna se postupně zdokonaluje ve zpracování umělého viskózového hedvábí, polyamidových přízí a koncem 50. let úspěšně zavádí impregnaci kordů.

Na evropské špičce díky rozvoji automobilismu

Během 60. let Kordárna piluje své know-how, modernizuje strojní park a rozšiřuje výrobu o séglové tkaniny do dopravních pásů, odpichovanou pryž nebo provazy pro klínové řemeny. Opravdový boom ale zažívá až v následující dekádě – 70. léta se nesou ve znamení rozvoje automobilového průmyslu. Kordárna se díky nebývalé poptávce nejprve stává jediným československým a následně i největším evropským výrobcem technických tkanin. 

Ambiciózní nádech po privatizaci
zastavila až globální finanční krize

Od roku 1994 je Kordárna opět v soukromých rukou a prochází vlnou modernizací. Vyvíjí nové výrobky, jakými jsou polyesterové kordy a geotextilie, obměňuje strojní park, buduje míchárnu roztoků a novou impregnační linku. V roce 1996 se také plně etabluje na mezinárodním poli – dostává svůj první certifikát ISO. Bohužel na přelomu let 2008 a 2009 vrcholí globální finanční krize, která Kordárnu, kvůli masivním investicím do výroby vlastního vlákna v Senici právě v tuto nešťastnou dobu, přivádí až do insolvenčního řízení.

Zpět na nohou – první úspěšný případ reorganizace
v České republice

Ukazuje se, že Kordárnu jen tak něco nepoloží. Jako první český podnik se Kordárna dostává z insolvence díky úspěšné reorganizaci. Nový majitel, investiční skupina Jet Investment, stabilizuje zdravou, provozuschopnou část Kordárny a zároveň hledá cesty, jak nejlépe obnovit provoz a posílit pozici Kordárny na trhu.

Kordárna jako integrovaný výrobce,
který sází na moderní materiály

Cesta od reorganizace je pro Kordárnu, která od roku 2010 výrobu technických tkanin zdvojnásobila, bezesporu cestou úspěchu. V roce 2012, tentokrát zdařile, zahajuje výrobu polyesterového vlákna ve slovenské Senici, a stává se tak plně integrovaným dodavatelem impregnovaných technických tkanin. Na rozdíl od podobných západních firem si Kordárna udržuje konkurenceschopnost vůči asijským výrobcům. Na strategickém místě – doslova obklopena továrnami výrobců pneumatik – tak Kordárna se svými 750 zaměstnanci i nadále rozvíjí jednu z nejperspektivnějších částí technického textilu.

Kordárna Vás srdečně zve na den otevřených dveří!